Často kladené otázky

Přečtěte si dříve než budete objednávat

Které materiály jde peletovat?

Lze peletovat opravdu velké množství materiálů jako krmné směsi, sláma, seno, piliny z měkkých druhů dřeva, tvrdé druhy dřeva, papír, karton , trus koňský, ptačí atd. Některé druhy se však musí různě smíchat aby jste docílili plynulého peletování. 

Také umíme peletovat plasty, uhlíkové směsi, hliníkové směsi atd. 

Nejde peletovat například překližka, osb deska, mdf materiály ale jde je přidávat do peletovací směsi.

 

Velikost je velmi důležitá!!!

Velikost materiálu je velmi důležitá pro správné a snadné peletování. Obecně platí že materiál se nadrtí na drtiči 9FQ o 2 mm menší síto, než je díra otvorů v matrici. Pro matrici 6 mm se používá síto 4 mm na drtičce. Piliny se již drtit nemusí, hoblovačky ano. Krmné směsi je také vhodné drtit. Některé materiály se ale musí drtit na jinou velikost jinak se nedají speletovat. Dotazy zda se dá peletovat celá sláma, tak jak je to na internetu, nám prosím ani nepiště. (Nedá , musí se drtit.)

 

Bez vody to nejede

Vlhkost je nezbytná pro snadné peletování, vhodné rozmezí je 15 až 20%, vždy podle toho jak se daří peletovat. Pokud se drolí materiál, pelety jsou krátké a výskyt prachu je velký, doporučujeme zvednout vlhkost o cca 2%. Naopak pokud jsou pelety velmi velké a nabobtnávají, je vhodné snížit vlhkost o 2%. Materiál se připraví nejčastěji tak že se smíchá vlhký materiál se suchým a nechá se odležet,cca 4 hod aby se důkladně zhomogenizoval. Pokud mát edřevo ve stolárně suché na 20% tak piliny nejsou stejn suché ale budou mít 5 - 8% a to nestačí. 

 

Otázka zda je nutné mít vlhkoměr? 

Bez něj nepoznáte vlhkost materiálu, přesnost je zde důležitá. Stejně jako když budete do foukávat auto tak neodhadnete kolik tlaku je v pneumatice.